CLUB OFFICIALS

Patrons:
K.E. Pitman,  B.T. Seddon

President:
Liam Harnett

Vice President:
John Gibson

Mens Club Captain:
Allan Heffer        

Womens Club Captain:
Lyn Batchelor

Sec/Manager:
Karin & Steve Rouse

Treasurer:
Bruce Thomson

Committee:
Yvonne Gibson, Ray Canavan, Barney Muir, Luke Austin,
Peter Harvey, JP Roberts, Julian Holden

Championships and Cup Conditions

The Match Committee reserves the right to alter dates and matches. Carded days take precedence to casual play.

Mecca Trophy: Best two of three stableford rounds.

Bishop Cup: Best nett score over 18 holes.

Mogeridge Cup: Par 18 holes, four qualify, Match play off.

EisenhowerTeams: Best three netts count

Cholmondeley Cup: 1st Rd stroke, 2nd Rd stableford. Stableford score subtracted from stroke score. Lowest score the winner.

Oaro Cup: 27 holes mixed Canadian Foursomes.

Jubilee Cup: 18 holes mixed Canadian Foursomes, opening day.

Withers Cup: Best 2 nett scores in Championship qualifying Rds.

Silver Jug: Ladies best 2 gross qual. Championships Rds.

Ford Cup: Ladies best 2 nett Rds Championship Qualifying.

Deardon Cup: 36 gross in Mens open.

MEN'S PROGRAMME

MARCH

Sat    2    Opening Day Jubilee Cup Entries

Sun   3    Stroke – Templeton Cup

Sat    9    Par

Sun  10   Baron Pot

Sat   16    Stableford

Sun  17    Irish Stableford (pick your own 4 (Templeton/Kaikoura Cup

Sat    23   TBA

Sun   24   Oaro Cup (18 Holes mixed Canadian Foursomes)

Sat 30       Bisque Par

Sun 31       Cholmondeley Cup (Stroke Rd 1) Templeton/Kaikoura Cup

APRIL

Sat 6       Stroke

Sun 7      Cholmondeley Cup Stableford Rd 2

Sat 13      Baxter Cup Qualifying

Sun 14     Baron Pot – Templeton/Kaikoura Cup

Sat 20      Easter Tournament

Sun  21     Easter Tournament

Thurs  25   Golfhub Anzac Day Tourny tee off normal time

Sat 27     Stroke

Sun 28    Pinkies Stroke – Marlborough Junior visit

MAY

Sat  4       Stableford

Sun 5       Bishops Cup (Best Nett)

Sat 11      Par

Sun 12     Baron Pot – Templeton/Kaikoura Cup

Sat   18    Stroke

Sun  19    Stableford

Sat   25    Bisque Par

Sun 26    Stroke – Templeton/Kaikoura Cup Semi’s

JUNE
11.30am Starts June, July and August

Sat 1/2   Hunting & Fishing  Mens Open Tournament 18 holes each day

Sat 8      Stableford

Sun 9    Baron Pot

Wed 12  John Deere/Wrightsons Mid-week Tourney

Sat 15     Par

Sun 16    Stroke

Sat 22     Stroke

Sun 23    Stableford

Sat 29     Bisque Par

Sun 30 Club Champ Qual Rd 1

JULY

Sat   6     Stroke

Sun 7      North Canty v Marlb (Club Stroke)

Sat 13     Stableford

Sun 14    Baron Pot

Sat 20     Par

Sun 21    Pinkies Stableford Day

Sat 27      Stableford

Sun 28    Club Champs Qual Rd 2

AUGUST

Sat  3      Stroke

Sun  4     Mogeridge Cup (Par 18 holes qual)

Sat 10     Stableford

Sun 1      Baron Pot

Sat 17      Stableford

Sun 18     ClubChamps Qual Rd 3

Sat 24       Stroke

Sun 25      Stableford

Sat 31        Spring Tournament (Canadian Foursomes)

SEPTEMBER – 12noon starts resume

Sun 1     Eisenhower Trophy

Sat 7      Stroke

Sun 8     Baron Pot

9/10/11   Women’s 3 day tournament

Sat 14     Par

Sun 15    Stableford

Sat   21    Stableford

Sun 22    Mens Club Champ Semi Final

Sat  28/29     Hellers and Friends Pro-Am

OCTOBER

Sat 5       Club Champ Finals – All

Sun 6      Stableford

Sat 12      Bisque Par

Sun 13     Baron Pot

Sat 19      Stableford

Sun 20     Town v Country (Stableford)

Sat 26      Stroke

Sun 27    Pinkies Stroke Day

 

NOVEMBER

Sat  2     Stableford – Eagles Visit

Sun 3     New World Race Day Tourney – Eagles

Sat 9   Par

Sun 10  Baron Pot/Champ of Champ @ Totaradale

Sat 16     Stroke

Sun 17    American Foursomes

Sat  23    CLOSING DAY Presentations Deardon Cup

Sun 24     Summer Cup

Sat 30    Shootout Final

DECEMBER

Sun 1     Summer Cup

Sat 7      Summer Cup

Sun 8     Baron Pot

Sat 14     Summer Cup

Sun 15    Xmas Cheer Tourney

Sun 16    Summer Cup

Sat 21     Summer Cup

Sun 22    Summer Cup

Thurs 26   Boxing Day Tourny

Sat 28      Summer Cup

Sun 29     Summer Cup

JANUARY 2020

Wed 1    NY’s Day Charles Wiffen Tournament

Sat 4      Summer Cup

Sun 5     Summer Cup

Sat 11     Summer Cup

Sun 12   Baron Pot

Sat 18     Summer Cup

Sun 19    Summer Cup

Sat 25      Summer Cup

Sun 26    Summer Cup

FEBRUARY

Sat  1       Summer Cup Final Round

Sun 2       Stroke                     

Thurs 6    Golfhub Waitangi Day Tourny

Sat 8       Par

Sun 9      Baron Pot

Sat 15     Stroke

Sun 16    American Foursomes

Sat 22      Stableford

Sun 23    Stroke

Sat 29   Bisque Par

WOMEN'S PROGRAMME

MARCH

Sat    2     Opening Day Jubilee Cup

Wed  6    Ladies Opening Day – Ringers commence

Sat   9    LGU/Goblet

Wed 13   Davies Cup 1st Round Stableford

Sat 16      Nett

Mon 18   Pennants @ Blenheim

Wed 20   Stableford

Sun  24    Oaro Cup (18 Holes Mixed Canadian Foursomes)

Wed 27   O’Connor Cup 1st Round Nett

Sat 30      Handicap Cup 1st Rd Nett

APRIL

Wed  3    Davies Cup Rd 2 Stableford

Sat 6       Aotearoa Coronation LGU

Sun 7     Interclub @Picton vs Rarangi

Mon 8    Pennants @ Kaikoura vs Blenheim

Wed 10   O’Connor Cup 2nd Rd – Nett

Sat 13     Baxter Cup Qualifying

Sun 14   Interclub @ Marlb v Rarangi

Wed 17   Quaiffe Plate & Putts

Sat   20    Easter  Tournament

Sun 21      Easter Tournament

Wed 24     Ambrose

Thurs 25   Golfhub Anzac Day Tourney

Sat 28     Baxter Cup Qualifying

MAY

Wed 1     Davies Cup 3rd Rd

Sat 4      LGU

Sun 6     Interclub @ Blenheim vs Blenheim

Mon 6    Hurunui Plate @ Kaikoura

Wed 8    Quaiffe Plate 1st Round Stroke/Putts

Sat  11    Kowhai Cup 1st Rd Nett

Wed 15   Davies Cup Rd 3 Stableford

Sat  18      LGU/Goblet

Wed 22    O’Connor Cup Rd 3 Nett

Sat 25      Ryan Cup 1st Rd Par

Sun 26     Interclub @ Kaikoura

Mon 27   Pennants @ Awatere vs Rarangi

Wed 29   Quaiffe Plate Rd 3 Stroke Putts

JUNE
11.30am Start June, July and August

Sat 1/2     Mens Open Tournament 18 holes each day

Wed 5       African Stableford

Sat 8          LGU – 1st Rd Club Champs Qual

Wed 12     Mens Mid-week Tourney

Sat 15        Ryan Cup 2nd Rd – Par

Sun 16       Interclub @ Rarangi vs Wairau Valley

Mon 17      Pennants @ Rarangi vs Marlborough

Wed 19      Davies Cup Rd 4 Stableford

Sat 22         LGU/Goblet

Wed 26    O’Çonnor Cup 4th Round Nett

Sat 29      Hidden Holes – Nett

JULY

Mon 1    Reserve Day for Pennants

Wed 3     Quaiffe Plate 4th Round Stroke/Putts

Sat 6       LGU 2nd Rd Club Champs Qual

Sun 7     Interclub @ Wairau Valley v Picton

Wed 10  Bisque Par

Sat  13    Kowhai Cup Rd 2 Stableford

Wed 17    Nett

Sat  20    Canadian Foursomes

Wed 24   Hidden Partners

Sat 27     LGU/Stableford

Sun 28    Reserve Day Interclub

Wed 31    Canadian foursomes

AUGUST

Sat  3       Stableford

Wed 7      Nett

Sat 10       LGU -Lucas Salver/May Rowling @ Westport

Wed 14    Par

Sat   17     LGU/Goblet

Wed 21    African Stableford

Sat 24      Stableford

Wed 28    Ambrose

Sat 31      Spring Tournament

SEPTEMBER
12 noon starts resume

Wed 4   Hidden Holes Stableford

Sat 7      Putts

Mon 9-Wed 11 Golfhub 3 Day Ladies Tourney

Sat 14    Stableford

Wed 18  American Foursomes

Sat 21    Goblet/Nett – Westrupp Cup @ Marlborough

Wed 25  Fun Day – Any Pin

Sat 28/29 Hellers and Friends Pro Am

OCTOBER

Wed 2     Nett

Sat 5        Club Champs Finals – All

Wed 9      Stableford

Sat 12       No woods

Wed 16    Fun Day

Sat 19   Stroke

Sun 20      Town vs Country – Mixed

Wed 23    Stableford

Sat 26       Goblet

Wed 30    Foursomes

 

Wed 31      Halloween Fun Day

NOVEMBER

Sat  2     Stableford

Sun 3     New World Race Day Tourney

Wed 6     Nett – Last Day Ringers

Sat 9/10 Champion of Champions @ Greenacres

Wed 13   Closing Day

Sat  23     CLOSING DAY Presentations

DECEMBER

See Mens Programme

Wed 26  Boxing Day Tournament

JANUARY AND FEBRUARY 2020

Refer to Men’s Programme for remaining season. Other carded Days include:

Veterans Thursdays, 11.00am start.  See Brian Richards for details of season and matches of the day.  Nine Holers – Sunday, 9.30am start.