CLUB OFFICIALS

Patrons:

B.T. Seddon

President:
John Gibson

Vice President:

Mens Club Captain:
Allan Heffer        

Womens Club Captain:
Yvonne Gibson

Sec/Manager:
Karin & Steve Rouse

Treasurer:
Barry Voice

Committee:
Jenny Davies, Peter Harvey, Alan Hickey, Barney Muir, Ray Canavan,
Julian Holden, Rod Ensor, Liam Harnett[/vc_column_text][/vc_column]

Championships and Cup Conditions

The Match Committee reserves the right to alter dates and matches. Carded days take precedence to casual play.

Mecca Trophy: Best two of three stableford rounds.

Bishop Cup: Best nett score over 18 holes.

Mogeridge Cup: Par 18 holes, four qualify, Match play off.

EisenhowerTeams: Best three netts count

Cholmondeley Cup: 1st Rd stroke, 2nd Rd stableford. Stableford score subtracted from stroke score. Lowest score the winner.

Oaro Cup: 18holes mixed Canadian Foursomes.

Jubilee Cup: 18 holes mixed Canadian Foursomes, opening day.

Deardon Cup: 36 gross in Mens open.

FEBRUARY

Sun 23    Templeton Cup

Sat 29      Opening Day – Jubilee Cup

MARCH

Sun  1     Matchplay –  Templeton Cup

Sat    7    Stroke

Sun  8    Mecca Trophy

Sat   14   Baxter Cup

Sun  15   Barron Pot – Templeton/Kaikoura Cup

Sat    21   Par

Sun   22  Oaro Cup (18 Holes mixed Canadian Foursomes)

Sat  28    Stroke

Sun 29    Matchplay

APRIL

Sat  4       Stableford

Sun 5      Matchplay -Kaikoura/Templeton Cup

Sat 11      Easter Golf Hub Tournament

Sun 12    Easter Golf Hub Tournament

Sat 18     Par

Sun  19   Barron Pot – Kaikoura/Templeton Cup

Sat 25     ANZAC DAY

Sun 26   Matchplay

MAY

Sat  2      Stableford

Sun 3      Matchplay

Sat 9      Mogeridge Cup

Sun 10   Mecca Trophy/Kaikoura/Templeton Cup Semi’s

Sat   16   Stableford

Sun  17   Barron Pot/kaikoura/Templeton Cup Finals

Sat   23   Par

Sun 24    Matchplay

Sat 30 Hunting & Fishing  Mens Open Tournament 18 holes each day

Sun 31  Hunting & Fishing Mens Open Tournament 18 holes each day

JUNE  – 11.30 starts June, July and August

Sat 6     Bisque Par

Sun 7    Matchplay

Wed 10 John Deere.Wrightsons Mic-Week Tourney

Sat 13    Stableford

Sun 14   Barron Pot

Sat 20    Stroke

Sun 21   Mecca Trophy

Sat 27    Stableford

Sun 28  Matchplay

JULY

Sat   4    Stroke

Sun 5     Matchplay

Mon  6   Marlborough v North Canterbury

Sat 11     Stableford

Sun  12  Barron Pot

Sat 18   Stableford

Sun 19  Cholmondeley Cup 1st Rd Stroke

Sat 25   Stableford

Sun 28  Matchplay

AUGUST

Sat  1     Stroke

Sun  4    Matchplay

Sat 8      Stableford

Sun 9     Bishops Cup

Sat 15     Par

Sun 16    Barron Pot

Sat 22     Stroke

Sun 23     Cholmondeley Cup 2nd Rd Stableford

Sat 29      Bisque Par

Sun  30    Matchplay

SEPTEMBER – 12noon starts resume

Sat 5     Spring Tournament

Sun 6    Matchplay

Mon 7th/Tues 8th/Wed 9th Womens Tournament

Sat 12    Stableford

Sun 13   Barron Pot

Sat   19   Stroke

Sun 20   Foursomes

Sat  26/27    Hellers and Friends Pro-Am

OCTOBER

Sat 3       Club Champ Finals – All

Sun 4      Stroke

Sat 10     Stableford

Sun 11    Baron Pot

Sat 17     Stroke

Sun 18   Bisque Par

Sat 24    Stableford

Sun 25   Town v Country (Stableford

Sat  31    Stroke

NOVEMBER

Sun 1   New World Race Day Tourney

Sat 7     Stableford

Sun 8   Eisenhower Teams

Sat 14    Stableford

Sun 15   Barron Pot

Sat  21    Shootout Final

Sun 22    Stroke

Sat 28    CLOSING DAY – PRESENTATIONS

Sun 29   American Foursomes

DECEMBER

Sun 5    Summer Cup

Sat 6     Barron Pot

Sat 12    Summer Cup

Sun 13   Xmas Cheer Tourney

Sat 19    Summer Cup

Sun 20   Summer Cup

Sat 26     Boxing Day

Sun 27    Stableford

JANUARY 2021

Fri 1   NY Day Charles Wiffen Tournament

Sat 2    Summer Cup

Sun 3   Summer Cup

Sat 9    Summer Cup

Sun 10  Barron Pot

Sat 16    Summer Cup

Sun 17   Summer Cup

Sat 23   Summer Cup

Sun 24   Summer Cup

Sat 3o    Summer Cup Final Round

Sun 31    Strok

FEBRUARY  2021

Sat  6    Golf Hub Waitangi Day Tourney

Sun 7      Barron Pot                 

Sat 13    Stroke

Sun 14   American Foursomes

Sat 20     Stableford

Sun 21    Stroke

Sat 28    Bisque Par

WOMENS PROGRAMME

FEBRUARY

Sat    29  Opening Day Jubilee Cup

MARCH

Wed  4   Ladies Opening Day – Ringers commence

Sat   7    LGU/Goblet

Sun 8     Interclub @ Blenheim

Mon 9  Pennants @ Blenheim

Wed 11  National Teams Qualifying

Sat 14    Baxter Cup

16/17/18  Allan Scott Tournament

Wed 18 Stableford

Sat 21    LGU/National Teams Qualifying

Sun  22   Oaro Cup (18 Holes Mixed Canadian Foursomes)

Wed 25  O’Connor Cup 1st Round-Nett

Sat 28    Handicap Cup 1st Rd-Nett

Sun  29  Ryniker Cup/Duncan Salver @ Awatere

APRIL

Wed  1   Davies Cup Rd 2 Stableford

Sat 4      Aotearoa Coronation LGU

Sun 5    Interclub @ Waiaru Valley

Mon 6Pennants @ Marlborough

Wed 8  O’Connor Cup 2nd Rd – Nett

Sat 11    Golfhub Easter Tournament

Sun 12  Golfhub Easter Tournament

Wed 15  Quaiffe Plate & Putts

Sat   18  LGU/Goblet

Wed 24     Ambrose

Sat  25      ANZAC DAY Tournament

Wed 29    Canadian Foursomes

MAY

Sat  2   Handicap Cup 2nd Rd-Nett

Sun  3  Interclub @ Marlborough

Mon 4  Hurunui Plate/Pennants

Wed 6   Davies Cup 2nd RD

Sat 9  LGU

Wed 13  Quaiffe Plate 2nd Rd -Putts

Sat  16   Kowhai Cup 1st Rd-Nett

Sun 17  Nation Teams @ Kaikoura

Mon 18  Pennants @ Kaikoura

Wed 20 Davies Cup Rd 3 Stableford

Sat  23    LGU/Goblet

Wed 27   O’Connor Cup Rd 3-Nett

Sat/Sun 30/31 Men’s Open

JUNE
11.30am Start June, July and August

Wed 3      Quaiffe Plate Rd 3 – Putts

Sat 6        Ryan Cup 1st Rnd-Par

Wed 10    Mens Mid-week Tourney

Sat 13       LGU

Sun 14    Interclub @ Kaikoura

Mon 15    Pennants @ Picton

Wed 17    Quaiffe Plate 4th Rd – Putts

Sat 20      Ryan Cup 2nd Rd – Par

Wed 24    Davies Cup 4th Rd – Stableford

Sat 27      LGU/Goblet

Mon 29   Pennants @ Rarangi

JULY

Wed 3     O’Connor Cup 4th Rnd-Nett

Sat 4       LGU

Sun 5    Interclub @ Picton

Wed 8   Hidden Holes

Sat  11   Kowhai Cup 2nd Rd-Stableford

Sun 12  Interclub Reserve Day

Wed 15   Nett

Sat  18   Par

Mon 20  Pennants @ Awatere

Wed 22  Hidden Partners

Sat 25    LGU/Goblet

Mon 27  Reserve Day Pennants

Wed 29  Canadian foursomes

AUGUST

Sat  1      Stableford

Wed 5     Nett

Sat 8/9     Lucas Salver/Mary Rowling Plate@Rarangi-LGU

Wed 12    Par

Sat   15     Matchplay

Wed 19  African Stableford

Sat 22   LGU/Goblet

Mon/Tues24/25 Pennant Finals@Greymouth

Wed 26   Ambrose

Sat 29    Matchplay

SEPTEMBER
12 noon starts resume

Wed 2   Hidden Holes

Sat 5     Spring Tournament

Mon 7/Tues 8/Wed 9 Womens 3 Day Tournament

Sat 12   Matchplay

Wed 16 American Foursomes

Sat 19   LGU/Goblet – Westrupp Cup@ Motueka

Sun  20 Westrupp Cup @ Motueka

Wed 23 Fun Day

Sat 26/27  Hellers & Friends Pro Am

OCTOBER

Wed 30   Nett

Sat 3       Club Champs Finals – All

Wed 7     Nett

Sat 10    LGU/Goblet

Wed 14   Stableford

Sat 17  Stroke

Wed 21   Fun Day

Sat 24     Stroke

Wed 28   Stableford

Sat 31  Nett

NOVEMBER

Sun 1   New World Race Day Tourney

Wed 4  Foursomes – Ringers Close

Sat 7  Ambrose

Sat 7th/8th  Champion of Champions@Hokitika

Wed 11  Womens Closing Day

Sat  28  CLUB CLOSING DAY and Presentations

DECEMBER

See Mens Programme

Wed 26  Boxing Day Tournament

JANUARY AND FEBRUARY 2020

Refer to Men’s Programme for remaining season. Other carded Days include:

Veterans Thursdays, 11.00am start.  See Brian Richards for details of season and matches of the day.  Nine Holers – Sunday, 9.30am

[/vc_row]

Golf Programme 2020-2021