CLUB OFFICIALS

Patron:
Peter Harvey 

 President:
Michael Hargreaves

Vice President:
Rod Ensor  

Mens Club Captain:
Rimas Maciulaitis       

Womens Club Captain:
Jenny Davies

Womens Vice Club Captain:
Chrissie Mackie

Treasurer:
Ron Mackle

Committee:
Peter Harvey, Alan Hickey, Liam Harnett, Ted Howard, Eddie Eaton, Dave Telfer, John Price,

Championships and Cup Conditions

The Match Committee reserves the right to alter dates and matches. Carded days take precedence to casual play.

Mecca Trophy: Best two of three stableford rounds.

Bishop Cup: Best nett score over 18 holes.

Mogeridge Cup: Par 18 holes, four qualify, Match play off.

EisenhowerTeams: Best three netts count

Cholmondeley Cup: 1st Rd stroke, 2nd Rd stableford. Stableford score subtracted from stroke score. Lowest score the winner.

Oaro Cup: 18 holes mixed Canadian Foursomes.

Jubilee Cup: 18 holes mixed Canadian Foursomes, Opening Day.

Deardon Cup: 18 holes gross in Mens Open.

Mens Championships Qualifying: Two best gross in 3 qualifying rounds.  Best 8 in each grade qualify for match play

Women’s Championship Qualifying: The best gross in 2 qualifying rounds. Best 8 qualify for match play

Men’s Programme

FEBRUARY

Sat 19     Summer cup/Stableford

Sun 20    Barron Pot

Sat  26     Stroke

Sun 27    Templeton Cup Rd 1 Rangiora @ Kaikoura

MARCH

Sat    5    Opening Day- Jubilee Cup Canadian Foursomes – Mixed

Sun  6     Barron Pot/Shootout begins

Sat   12   Par

Sun  13   Stroke/Templeton Cup Rd 2 Kaiapoi@Culverden

Sat   19   Baxter Cup – Mixed

Sun  20  Stableford/Templeton Cup Rd 3 Waimak@Hawarden

Sat  26    4BBB

Sun 27    1st Rd Club Championships Qualifying

APRIL

Sat  2     Stableford

Sun 3     Barron Pot/Templeton Cup Rd 4 Amberley@Scargill

Sat  9     Par

Sun 10   Stableford/Templeton Cup Rd 5 Pegasus@TBC

Sat 16     Easter Tournament

Sun 17    Easter Tournament /Cancer Tournament

Sat 23     Stroke

Sun 24    Oaro Cup 18 Hole Mixed Canadian Foursomes

Sat  30    Par

MAY

Sun 1    Barron Pot/Templeton Cup Q/Finals@Waimak

Sat  7    4BBB

Sun 8   Stroke/Templeton Cup Semi Final @ Kaiapoi

Sat 14   Stableford

Sun 15  Stroke/Templeton Cup Finals @ Rangiora

Sat 21   Par

Sun 22 2nd Rd Club  Champs Qualifying

Sat 28   Stableford

Sun 29  Barron Pot

JUNE  – 11.30 starts June, July and August – Report 11.00am

Sat 4     Stableford

Sun 5    Hunting & Fishing Kaikoura Men’s Open

Sat 11    Stroke

Sun 12   Women’s Interclub Kaikoura

Sat 18    Par

Sun 19   3rd Rd Club Champs Qualifying

Wed 22  Men’s Mid Week Tournament

Sat 25    Stableford

Sun 26  Barron Pot

JULY

Sat   2   Par

Sun  3   Bishop’s Cup – Best Nett

Sat 9     Stableford

Sun  10   Cholmondeley Cup 1st Rd – Nett

Sat 16    Par

Sun 17   4 BBB

Sat 23    Stableford

Sun 24   Barron Pot

Sat 30    Ambrose

Sun 31   Stroke

AUGUST

Sat 6      Stableford

Sun 7     Mogeridge Cup

Sat 13    Par

Sun 14   Cholmondeley Cup 2nd Rd – Stableford

Sat 20    4 BBB

Sun 21   Barron Pot

Sat 27    Stroke

Sun  28  Spring Tournament – Mixed

SEPTEMBER – 12noon starts resume

Sat 3     Par

Sun 4    Stroke

Mon 5th/Tues 6th/Wed 7th Women’s Tournament

Sat 10    Stableford

Sun 11   Stroke

Mon 12  Police Tournament

Sat 17     4 BBB

Sun 18   Barron Pot

Sat  24   Par

Sun 25   Eisenhower Teams – Best 3 netts

OCTOBER

Sat 1      Club Championship Finals (Women and Men)

Sun 2     Stroke

Sat 8/Sun 9     Hunting & Fishing Kaikoura and Friends Pro Am

Sat 15    Stableford

Sun 16   Barron Pot

Sat 22    4 BBB

Sun 23   Stableford

Sat  29    Par

Sun 30   Race Day Tournament

NOVEMBER

Sat  5    Par

Sat 6     Stroke

Sun 12  Par

Sun 14  Barron Pot

Sat  19   Shootout Final

Sun 20   Stroke

Sat 26    CLOSING DAY – Presentations Mixed Canadian Foursomes

Sun 27   Stroke

DECEMBER

Sat  3     Stableford/Summer Cup

Sun 4     Stroke

Sat 10    Par

Sun 11   Barron Pot

Sat 17   Par

Sun 18  Xmas Hamper

Sat 31   Stableford

JANUARY 2022

Sat  1   New Year’s Day Tournament

Sat 2    Par

Sat 7    Stableford/Summer Cup

Sun 8   Stroke

Sat 14   Eagles Visit

Sun 15  Barron Pot- Eagles Visit

Sat 21   Par

Sun 22   Stroke

Sat 28    Stableford/Summer Cup

Sun 29    Stroke

FEBRUARY  2023

Sat  4    Par

Sun 5    Waitangi Day Tournament                

Sat 11    Stableford/Summer Cup

Sun 12  Barron Pot

Sat 18    Stableford/Summer Cup

Sun 19   Stroke

Sat 25    Stableford/Summer Cup

Sun 27   Stroke

WOMENS PROGRAMME

MARCH

Sat  5     Opening Day – Jubilee Cup Mixed Canadian Foursomes

Mon 7   Pennants vs Marlborough@ Blenheim

Wed 9   Opening Day

Sat 12    LGU/Goblet/Natinal Teams Qualifying

Mon/Tues/Wed 14/15/16  Allan Scott Tournament

Wed 16   National Teams Qualifying

Sat 19     Baxter Cup – Mixed

Sun  20   Interclub vs Blenheim@Blenheim

Wed 23   Davies Cup 1st Rd – Stableford

Sat 26     Handicap Cup 1st Rd – Nett

Sun  27   Ryniker Cup/Duncan Salver @ Blenheim

Wed  3   Quaiffe Plate – Putts

APRIL

Sat 2     LGU/Goblet

Sun 3    Interclub vs Wairau Valley@Kaikoura

Mon 4  Pennants 2 vs Picton@Marlborough

Wed 6   O’Connor Cup 1st Rd – Nett

Sat 9     Kowhai Cup – Nett

Wed 13  Quaiffe Plate 1st Rd – Putts

Sat   16  Easter Tournament

Sun 17   Ocean Ridge Cancer Tournament

Wed 20  Davies Cup 2nd Rd – Stableford

Sat  23   LGU/Coronation Medal Aotearoa Medal

Sun  24  Oaro Cup – Mixed

Wed 27  Matchpplay (practice for Pennans and Interclub Teams

Sat 30   Ryan Cup – Par

MAY

Sun 1     Interclub vs Picton @ Picton

Mon 2    Hurunui Plate @ Cheviot/Pennants v Rarangi@Kaikoura

Wed  4   O’Connor Cup 1st Rd – Nett

Sat  7      LGU/Goblet

Wed 11   Quaiffe Plate 2nd Rd – Putts

Sat  14    Stableford

Sun 15    National Teams @ Westport

Wed 18   Stableford

Sat  21    LGU/Handicap Cup 2nd Rd

Mon 23  Pennants 4 vs Blenheim  Rarangi

Wed 25  Bisque Par

Sat 28    Kowhai Cup – Stableford

Sun 29  Interclub vs Marlborough @ Wairau Valley

JUNE
11.30am Start June, July and August

Wed 1    O’Connor Cup 2nd Rd – Nett

Sat  4     LGU/Goblet

Wed 8   Quaiffe Plate – Putts

Sat 11      Ryan Cup 2nd Rd – Par

Mon  13  Interclub vs Awatere @ Awatere

Wed 15    Davies Cup 3rd Rd – Stableford

Sat 18      Stableford

Wed 22   Mens Midweek

Sat 25      LGU

Mon 27   Pennants Reserve Day

Wed 29   Hidden Holes

JULY

Sat 2    LGU/Goblet

Sun 3   Interclub 5 vs Rarangi @ Rarangi

Wed 6  O’Connor Cup 3rd Rd – Nett

Sat  9   Kowhai Cup 3rd Rd – Stableford

Sat 10    Interclub Reserve Day

Wed 13  Quaiffe Plate 4th Rd – Putts

Sat  16   LGU

Wed 20 American Foursomes

Sat 23   Stableford

Wed 27  Davies Cup 4th Rd – Stableford

Sat 30    LGU/Goblet 1st Rd Club Champs Qualifying

AUGUST

Wed 3   Canadian Foursomes

Sat 7/Sun 8      Lucas Salver/May Rowling Plate@Greymouth/Stableford

Wed 10   O’Connor Cup 4th Rd – Nett

Sat   13   Par

Wed 17  African Stableford

Sat 20   LGU/2nd Rd Club Champs Qualifying

Mon 23/Tues 24   Pennant Final @ Northern Nelson

Wed 24  Nett

Sat 27   LGU/Goblet

Sun 28  Spring Tournament

Mon 29 Pennants Final@ Totaradale

Wed 31  Stableford

SEPTEMBER
12 noon starts resume

Sat 3  LGU

Mon 5/Tues 6/Wed 7 Golfhub  Marlborough Women’s 3 Day Tournament

Sat 10  Stableford

Wed 14  Ambrose

Sat 17/Sun 18  Westrupp Cup@Rarangi/ Stableford

Wed 21  Bisque Par

Sat 24    LGU/Goblet

Wed 28  Nett

OCTOBER

Sat 1       Club Champ Finals (Women and Men’s)

Wed 5    Stroke

Sat 8/Sun 9 Hunting & Fishing Kaikoura and Friends Pro Am

Mon 10 Gwen Crossman Foursomes@ Wairau Valley

Wed 12  Canadian Foursomes

Sat 15   Stroke/goblet

Wed 19  Stableford

Sat 22   Par

Wed 26   Irish Stableford

Thur 27 Fri 28 Tasman Foursomes

Sat 29 Stroke

Sun 30    Race Day Tournament

NOVEMBER

Wed 2    Stableford- Ringers Close

Sat 5    Stroke/Goblet

Sat 5/8 Champion of Champions@ Marlborough

Wed 9   Women’s Closing Day

Sat 19 Shootout Final

Sat  26  CLUB CLOSING DAY and Presentations – Jubilee Cup

DECEMBER 2022 – JANUARY and FEBRUARY 2023

Refer to Men’s Programme for remaining season. Other carded Days include:

Veterans Thursdays, 11.00am start.  See Brian Richards for details of season and matches of the day.  Nine Holers – Sunday, 9.30am

Golf Programme 2022-2023